EPUB - otwarty standard opracowany przez International Digital Publishing Forum, oparty na języku XML, służący do publikowania elektronicznych książek (ebooków). Charakterystyczną cechą standardu jest to, że tworzone w nim książki są niestronicowane, w przeciwieństwie do formatu PDF, w którym publikacje mają z góry narzucony podział na strony.
Praktyczne znaczenie tego rozwiązania jest takie, że publikacje mogą być czytane w dowolnym czytniku - w programie zainstalowanym w komputerze stacjonarnym, w telefonie komórkowym, wreszcie w dedykowanym czytniku. Tekst zawsze będzie się wlewać swobodnie na szerokość widocznego interfejsu, który w komputerze jest zwykle szeroki, a w smartfonie bardzo wąski.
Jak czytać format ePUB:
- Adobe Digital Editions (ADE) - platformy: Windows, MAC, OSX
- AlReader (alreader.kms.ru; chomikuj.pl/jjars/AlReader+2) program na platformy: Windows, PDA, Smartfony; Windows Mobile - bardzo dobrze radzi sobie z polskimi ebook-ami, wiele kodowań, elastyczny, dzielenie wyrazów (w windzie świetnie udaje papierową książkę ;) )
- CoolReader (coolreader.org/e-index.htm) na platformy: Windows, Linux, Android, trudno było mi osobiście się z nim dogadać.
- FBReader (www.fbreader.org) na platformy: Windows, GNU/Linux, PDA, Android - bardzo dobry, też wbudowany lub portowany na wielu czytnikach, ostatnio wzbogacił się o polskie reguły dzielenia wyrazów.
- FireFox z wtyczką EPUBReader (addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/epubreader/) - otwieramy lub przeciągamy do okna i czytamy
- Opera z wtyczką eBook Reader (widgets.opera.com/widget/15552/) - otwieramy lub przeciągamy do okna
- Calibre - użyty do wczytania ePUB-a oczywiście potrafi go dobrze wyświetlić w swojej przegladarce
- Mobipocket Reader Desktop (www.mobipocket.com/en/DownloadSoft/ProductDetailsReader.asp) - zaskakująco dobrze wczytuje i wyświetla pliki ePUB (wczytując konwertuje od razu w locie na mobi)